Városlista
2025. október 24, péntek - Salamon

Hírek

2011. December 12. 07:47, hétfő | Belföld
Forrás: HírTv

Világszenzációt szállított a Debreceni Egyetem

Világszenzációt szállított a Debreceni Egyetem

Gyapjú nélküli juhot tenyésztettek ki a Debreceni Egyetem kutatói.

A gyapjú elértéktelenedése miatt a világ nagy részén ma már csak vágóállatként tenyésztik a birkát, a most kitenyésztett szőrös fajta húsa pedig jobb ízű.

A szőrös bárányok sem hallgatnak. Pedig a hagyományos, gyapjas fajtához képest szinte csupasznak tűnnek. A gyapjas birkákat egy évben legalább egyszer meg kell nyírni. A szőrös juhok viszont vedlenek.

„A lényeg, hogy a kevés gyapjút, amit növeszt, saját magától dobja le a legelőn” – mondta el Kovács András. Az Állattenyésztés-tudományi Intézet munkatársa hozzátette: így nem kell fáradni a nyírással. A Debreceni Egyetem kutatói a juhállomány nemesítésében használnák fel a fajtát. A már meglévő szőrös juhok egymás közti keresztezésével hoznák létre a magyar szőrös birkát.

„Kiváló húsformákkal rendelkeznek, jó növekedési erejük van, és az év bármelyik időszakában ellethetőek, tehát nem szezonális a bárány-előállítási lehetőség. Gyakorlatilag ez egy árbevételi pluszforrás lehet a termelők részére, mert most karácsonykor sokkal inkább értékesíthető a bárány, mint például húsvétkor” – mondta el Oláh János tudományos munkatárs.

A szőrös juh rendkívül ellenálló. A félsivatagos területen is megél. A tenyészállatok iránt nemcsak Magyarországról, hanem Ausztriából, Németországból, Romániából és Szerbiából is érdeklődnek már.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Október 24. 08:36, péntek | Belföld

Október 23. - Magyar Péter: az 1956-os forradalom maga volt a csoda

Az 1956-os forradalom maga volt a csoda, mert egy sokat szenvedett nép ki merte mondani, elég volt

2025. Október 23. 08:41, csütörtök | Belföld

Orbán Viktor: a háborús pszichózis foglyul ejtette a lengyel kormány elméjét

A háborús pszichózis foglyul ejtette a lengyel kormány elméjét - írta Orbán Viktor miniszterelnök szerdán a Facebookon.