Hírek
2012. Január 02. 07:26, hétfő |
Belföld
Forrás: mno.hu
Vészjósló előrejelzés: mi lesz a Balatonnal?
Néhány Balaton-szakértő határozottan állítja: másfél évtized múlva megkezdődhet legnagyobb hazai tavunk kiszáradása – írja a Magyar Nemzet.
A vízügyi szakemberek kitartanak amellett, hogy a természet a jövőben is megoldja a Balaton vízellátását, a klimatológusokat viszont nem győzi meg ez az érvelés.
A Balaton is szerepel azon a listán, amelyet az ENSZ klímaszakértői állítottak össze arról a száz legveszélyeztetettebb helyről, amelyekre a klímaváltozás következtében néhány évszázad múlva már csak fotó emlékeztet. A tudósok arra figyelmeztetnek, hogy a nyári csapadék mennyisége Közép-Európában akár harminc–hetven százalékkal is csökken.
A Balaton többször is fenyegetett kiszáradással, de gyakran előfordult, hogy a tó kilépett a medréből, és árvízzel riogatta az alacsonyabb területeken élőket. Pécseli Péter szakaszmérnök, a Balatoni Vízügyi Igazgatóság vezetője és Laki István, a Kis-balatoni Vízügyi Kirendeltség vezetője állítja: a természet a jövőben is megoldja a Balaton vízállásának gondját. Laki István azt viszont aggasztónak tartja, hogy a Balaton immár hetek óta hetvencentis vízállással és zárt zsilipkapukkal várja az égi áldást.
Ha mégis bekövetkezne a klimatológusok prognózisa, akkor nagyon sok károsultja lenne a Balatonnak. A szárazság és a csapadékhiány miatt vészesen zsugorodna a tó víztükre, a vízszintcsökkenés miatt súlyos gondok jelentkeznének a Közép-Dunántúl ivóvízellátásában és a vízi közlekedésben – olvasható a Magyar Nemzetben.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Július 17. 15:00, péntek | Belföld
Havasi Bertalan: nincs tervben, hogy Orbán Viktor találkozzon az amerikai elnökkel
Annak kapán közölte Havasi Bertalan ezt, hogy Németh Zsolt, a Fidesz frakcióvezető-helyettese ezzel ellentétesen nyilatkozott.
2026. Július 17. 15:00, péntek | Belföld
Nagy Ervin feljelentést tesz a KMTG által kifizetett jogdíjak ügyében
2026. Július 17. 14:00, péntek | Belföld
Tanács Zoltán: feljelentést tettünk a Kréta-rendszer ügyében
Az oktatásban és a közigazgatásban használt szoftverek ügyében tett feljelentésről számolt be a tudományos és technológiai miniszter csütörtökön Budapesten, a kormányszóvivői tájékoztatón.
2026. Július 17. 10:00, péntek | Belföld
MTVA: új műsorstruktúrával várja a nézőket szombattól az M1 csatorna
Új műsorstruktúrával várja nézőit szombattól az M1 csatorna - közölte az MTVA Sajtó és Marketing Irodája csütörtökön az MTI-vel.
