Városlista
2025. július 15, kedd - Henrik

Hírek

2012. Május 31. 14:00, csütörtök | Helyi
Forrás: unideb.hu

SPECIÁLIS BIOLÓGIAI ÉRTÉKEINK ÉS ÉLŐHELYEIK MEGŐRZÉSE ÉS REKONSTRUKCIÓJA – A DEBOTKERT PROJEKT

SPECIÁLIS BIOLÓGIAI ÉRTÉKEINK ÉS ÉLŐHELYEIK MEGŐRZÉSE ÉS REKONSTRUKCIÓJA – A DEBOTKERT PROJEKT

Lezárult a Debreceni Egyetem botanikus kertjének három éven át tartó fejlesztése.

Melynek keretében közel 200 millió forint Európai Uniós forrásból nemcsak az infrastruktúra korszerűsödött, de komplex természetvédelmi és élőhely-rekonstrukciós munkálatok is megvalósultak.

A Debreceni Egyetem Botanikus Kertjének fejlesztését célzó projekt a speciális biológiai értékek és élőhelyeik megőrzését és rekonstrukcióját foglalta magában, elsősorban természetvédelmi szerepvállalást, másodsorban pedig az ezt szolgáló infrastrukturális korszerűsítésre irányuló tevékenységet. Az infrastrukturális fejlesztések eredményeképpen megtörtént a Pálma-, Orchidea- és Kaktuszház fűtési rendszerének korszerűsítése, a kert vízellátásához és ideális élettér kialakításához szükséges modern öntözőrendszer kiépítése, valamint a kert teljes kerítésrendszerének elkészítésével biztosítottá vált a gyűjtemények és védett növények fizikai elhatárolása, védelme.
A „Speciális biológiai értékeink és élőhelyeik megőrzése és rekonstrukciója – a DEBOTKERT projekt” keretében megtörtént a kertben élő állatfajok táplálkozó-, szaporodó- és egyéb élőhelyének bővítése, a kert természetes növénytársulásainak rekonstrukciója, a védett, fokozottan védett, és veszélyeztetett növényfajok továbbszaporítása, az anyatelepek létrehozása és fenntartása, a védett növények visszatelepítése és utógondozása. Az élőhely-rekonstrukció közel 30 védett és fokozottan védett növényfajt érintett, valamint körülbelül 120 természetes faj szaporítását és a kertbe, valamint eredeti élőhelyekre való visszatelepítését jelentette.
A két legfontosabb fejlesztéssel érintett növényfaj a nyílt homoki tölgyes és a gyöngyvirágos tölgyes. Az eredetileg 4 hektár területen elhelyezkedő fafajok jelenleg több mint 6 hektárra terjednek majd ki és a szakavatott gondoskodásnak köszönhetően évek múlva visszanyerhetik nagyszerű megjelenésüket és fajszámukat. A botanikus kert tavának bővítésével, a vízi növényfajok fajszámának növelésével a vizes élőhely rekonstrukciója valósult meg. Említésre méltó a speciális élőhelyek kialakítása és továbbfejlesztése is, ezen belül a mesterséges sziklagyepek megépítése, a kelet-ázsiai gyűjtemény bővítése, valamint a veszélyeztetett pozsgásnövények tematikus gyűjteményi élőhelyének rekonstrukciója.
„A pályázat további fenntartási kötelezettsége mellett kötelezően adódik az, hogy a munkálatok jó részét nem fejezhetjük be a támogatott három év alatt. A védett növények ex situ fenntartása, a visszatelepítések és ezek monitoringja a botanikus kertek legfőbb feladatai közé tartoznak a 21. században” – mondta Papp László, a Botanikus Kert igazgatója, a DEBOTKERT projekt szakmai vezetője.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 14. 16:07, hétfő | PR

Kertészeti munkát nyert a Jánosik Kft. a Kazinczy Emlékparkban

Ismét megbízást kapott a Jánosik és Társai Kft. a sátoraljaújhelyi Kazinczy Emlékpark területén, a park gondozási munkálatainak ellátására, egy újabb, nyílt közbeszerzési eljárás eredményeként.

2025. Július 14. 07:57, hétfő | Sport

Wimbledon - Sinner a férfi bajnok

A világelső Jannik Sinner nyerte meg a férfi egyest a wimbledoni teniszbajnokságon, mivel a vasárnapi döntőben szetthátrányból fordítva, négy játszmában legyőzte a címvédő Carlos Alcarazt.

2025. Július 14. 07:53, hétfő | Bulvár

Az Adriai-tenger egyik legrégebbi hajóroncsát fedezték fel Horvátországban

Vis szigetén, Komiza partjainál, 30-50 méteres mélységben fedezték fel az Adriai-tenger egyik legrégebbi hajóroncsát, egy görög kereskedelmi hajót a Kr. e. IV. századból - írta a Jutarnji List című napilap vasárnap.