Városlista
2026. augusztus 1, szombat - Boglárka

Hírek

2024. November 07. 08:05, csütörtök | Belföld
Forrás: MTI

Soha nem látott diplomáciai találkozó lesz Budapesten

Soha nem látott diplomáciai találkozó lesz Budapesten

Új európai stratégiára lesz szükség Ukrajna kapcsán, miután kedd éjjel, szerda hajnalban republikánus győzelem született az Egyesült Államokban - mondta a miniszterelnök szerdán a Türk Tanácsban elmondott beszédében.

Orbán Viktor a felszólalásában kifejtette: Amerikában republikánus győzelem született, ez pedig azt a "kérdést teszi az asztalra nekünk európai vezetőknek", hogy vajon Európa egyedül képes lesz-e az eddigi katonai és pénzügyi támogatás fenntartására Ukrajna irányába.

"Efelől komoly kétségek vannak, ezért új európai stratégiára lesz szükség"
- fogalmazott, hozzátéve, hogy ennek első lépéseit csütörtökön Budapesten tehetik meg, az európai vezetők csúcstalálkozóján.

A miniszterelnök úgy folytatta, hogy 47 állam- és kormányfőt várnak a fővárosba, ez lesz Magyarország történetének legnagyobb diplomáciai eseménye.

A legnehezebb kérdésnek, amellyel foglalkozni kell azt nevezte, hogy a korábban a G7-ek által eldöntött, az Európai Unió és az Egyesült Államok által közösen finanszírozandó 50 milliárd eurós, Ukrajnának szánt hitelnek mi lesz a sorsa.

A kormányfő a tanácskozáson elmondta azt is, hogy tavaly először lépte át Magyarország türk országokkal folytatott kereskedelmi forgalma az 5 milliárd dollárt. Hozzátette, hogy tavaly jelentkezett először több mint 5 ezer hallgató a Türk Tanács országaiból a magyarországi egyetemi ösztöndíjra.

Az idei évben minden eddiginél nagyobb hozzájárulást adtak a tanács államai Magyarország energiaellátásának biztonságához: Magyarország lett az első nem szomszédos ország, ahova Törökország földgázt szállított, és megérkezett az országba az első földgázszállítmány Azerbajdzsánból is - emelte ki, közölve azt is, hogy a magyar olajvállalat pedig megkezdte a kitermelést az általa működtetett kazahsztáni mezőn.

Orbán Viktor tájékoztatott arról is, hogy megkezdték a Türk Befektetési Alapba vállalt kötelezettség, a 100 millió dollár folyósítását.

"Reméljük, minél több türk vállalat beruházását üdvözölhetjük Magyarországon, és mi is egyre nagyobb számban veszünk részt az önök gazdasági növekedésében"
- fogalmazott.

Elmondta azt is, hogy a legutóbbi csúcstalálkozón döntést hoztak, hogy jöjjön létre a Türk Államok Szervezetének budapesti európai központjában egy aszálymegelőzési intézet, ahol a szakemberek közösen dolgoznak, hogy válaszokat találjanak a környezeti kihívásokra. Az intézet megkezdte az első nagy programjának végrehajtását, amelynek célja egy magyar-kirgiz-üzbég egyetemi együttműködés, amellyel a Fergana-völgy erdősítésén fognak dolgozni.

Az aktuális európai helyzet kapcsán a miniszterelnök azt közölte, hogy az Európai Unióban ma két vita uralkodó: az egyik a lassan ezer napja tartó háborúról szól, a másik vita pedig az egyre mélyebbre süllyedő európai versenyképességről.

Ami a háborúról szóló európai vitát illeti, továbbra is masszív, háborúpárti többség van az Európai Unióban, pedig minden katonai szakértő szerint a harctéren már vereséget szenvedett az európai stratégia - emelte ki, úgy folytatva, Magyarország átvette az Európai Unió soros elnökségét júliussal, "és én egy békemissziót indítottam, hálás vagyok Erdogan elnök úrnak, hogy segítette a munkámat".

Hozzáfűzte, hogy annyi eredményt sikerült elérni, hogy Európában megkezdődtek a viták arról, hogy a háborús stratégiát hogyan lehetne békestratégiára átváltani.

Orbán Viktor tájékoztatta a tanácskozás résztvevőit arról is, hogy néhány napon belül megalakul az új Európai Bizottság; júniusban voltak választások, december 1-re szeretnék az új bizottságot felállítani.

"Azt hiszem, hogy nem számíthatunk érdemi változásra Brüsszelnek a türk világhoz való hozzáállása tekintetében. Azt hiszem, hogy továbbra is távolságtartó megközelítésre kell felkészülnünk. Én azonban azt szorgalmazom az elnök uraknál, hogy legyünk minél aktívabbak a Brüsszellel kapcsolatos politikánkban, minden fontos kérdést vigyünk el oda"
- mondta a kormányfő.

A szavai szerint Magyarország vállalja, hogy ezeket a kérdéseket az európai politikai és gazdasági vitákban képviselni fogja, és a kormány támogat minden kezdeményezést, amely a türk világ és Európa közötti együttműködést erősíti. Orbán Viktor az unió versenyképességéről azt mondta, az európai gazdaságok versenyképességi mutatói súlyosan romlanak, ezért a magyar elnökség előkészített egy versenyképességi paktumot, amelyet csütörtökön fognak Budapesten megtárgyalni, és ha sikerül, akkor elfogadtatni.

Ez a magyar kormány által kidolgozott versenyképességi paktum olyan gazdasági intézkedéseket tartalmaz, amelyek erőteljes lökést adnának az európai gazdaság fejlődésének. "Reméljük, hogy sikerrel járunk" - fogalmazott.

A beszéde végén Orbán Viktor emlékeztette a hallgatóságot, hogy a jövő év első felében Budapestre várják őket, a soron következő informális csúcstalálkozóra.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Július 31. 15:00, péntek | Belföld

Kétszeresére növelik a horvát-magyar gázvezeték-kapacitást

Megállapodott a horvát Plinacro és a magyar Földgázszállító Zrt. (FGSZ) a horvát-magyar földgáz-összeköttetés kapacitásának növeléséről - közölte csütörtökön a horvát földgázszállító rendszerüzemeltető.

2026. Július 31. 13:00, péntek | Belföld

Dunamenti Erőmű: a meghibásodott blokk vasárnapra ismét rendelkezésre áll

A Dunamenti Erőmű (DE) meghibásodott blokkja vasárnapra ismét rendelkezésre áll - tájékoztatta az erőműtársaság csütörtök este közleményben az MTI-t.

2026. Július 31. 11:00, péntek | Belföld

Magyar Péter: átlátható környezetet teremtünk a vállalatoknak

Átlátható és korrupcióellenes környezetet teremt a kormány minden vállalatnak, azt szeretné, ha minél több befektető jönne Magyarországra Bajorországból is - mondta Magyar Péter miniszterelnök csütörtökön Budapesten.

2026. Július 31. 11:00, péntek | Belföld

Figyelemmel kíséri a kassai roma családok áttelepülését Magyarországra a szlovák kormány romaügyi hivatala

Figyelemmel kíséri a két kassai cigány család áttelepülését Magyarországra a szlovák kormány romaügyi megbízottjának hivatala, ellenőrzi az információkat, és azok kiértékelése után nyilatkozat kiadását tervezi