Városlista
2026. július 14, kedd - Őrs

Hírek

2015. Január 21. 05:00, szerda | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Világszínvonalú innovációs központokat tervez a kormány

Világszínvonalú innovációs központokat tervez a kormány

Beszédhibákat kijavító számítógépes programot, pinponglabda-szétválogató robotot, problémás gyerekek nevelését segítő mágnestáblát, és függőlegesen csúsztatható zsalurendszert is díjaztak Budapesten egy nemzetközi innovációs pályázaton. Az innovációt a kormány is kiemelten fontosnak tartja, öt éven belül 30 világszínvonalú innovációs központot terveznek létrehozni, amire várhatóan 750 milliárd forintot fordítanak majd.

Háztartási hulladékokból - például tejfölös dobozból vagy ásványvizes üvegből - készülnek azok a robotok, amiket saját fantáziájuk szerint állíthatnak össze a gyerekek egy robotépítő készlet segítségével. Egy mágneses tábla segítségével pedig a szülő-gyerek közötti kommunikációt lehet javítani. A 'Minőség-Innováció 2014' pályázatra több mint 150 hasonló, a mindennapi életben is használható újítás érkezett a világ 8 országából.

A mikrovállalkozások között például egy magyar fejlesztés, a függőlegesen mozgatható homlokzati állvány győzött. Ennek lényege, hogy a padlózatot egy motorral lehet fel-le mozgatni, így az állványon egyszerre akár 2-3 szinten is dolgozhatnak.

A 'Minőség-Innováció' elnevezésű nemzetközi pályázatot 2006-ban alapította a finn köztársasági elnök. Célja, hogy a mindennapi életben is használható, minőségi fejlesztéseket díjazzák.

Az innovációt a kormány is kiemelten támogatja. A 2020-ig tartó Európai Uniós költségvetésből 750 milliárd forintot fordít erre a célra. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter korábban úgy fogalmazott: azt szeretnék, hogy a ciklus végéig 20, az évtized végéig pedig legalább 30 világszínvonalú innovációs központ működjön Magyarországon.

A kormány tervei szerint a kutatás-fejlesztésre és innovációra fordítható forrásokat 2020-ig a GDP 1,8 százalékára növelik.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Július 14. 09:00, kedd | Belföld

Magyar Péter: a választók döntését hajtottuk végre

A választók döntését hajtotta végre a magyar Országgyűlés az alaptörvény tizenhetedik módosításával

2026. Július 14. 07:34, kedd | Belföld

Elfogadták az alaptörvény tizenhetedik módosítását

Elfogadta az Országgyűlés hétfőn az alaptörvény tizenhetedik módosítását, amelynek értelmében a hatálybalépést követő napon Sulyok Tamás köztársasági elnök megbízatása megszűnik.

2026. Július 13. 10:00, hétfő | Belföld

OGY - A tizenhetedik alaptörvény-módosításról dönt a parlament

A tizenhetedik alaptörvény-módosításról dönt az Országgyűlés hétfőn, e heti kétnapos rendkívüli ülésének első napján.

2026. Július 13. 07:22, hétfő | Belföld

Hegedűs Zsolt: nem embereket üldözünk, hanem egy rendszert bontunk le

Nem embereket üldözünk; egy rendszert bontunk le, miközben egy demokratikus rendszert építünk, törvényesen, alkotmányos úton