Városlista
2026. július 8, szerda - Ellák

Hírek

2011. December 06. 14:13, kedd | Belföld
Forrás: mno.hu/MTI

Mégis zsugorodnak a gleccserek

Mégis zsugorodnak a gleccserek

Mégis olvadnak a Himalája gleccserei – jelentette be egy új kutatás alapján az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testülete (IPCC).

Amely korábban kénytelen volt visszakozni azon előrejelzésétől, amely szerint 2035-re elolvadnak a dél-ázsiai hegység jégtömegei.

A Himalayagate néven elhíresült 2009-es botrány az IPCC iránti bizalom megrendüléséhez vezetett, a szervezetet éles bírálatok érték. A kellemetlen epizódon való továbblépés érdekében a testület elnöke, Radzsendra Pacsauri vasárnap bejelentette, hogy a rendelkezésre álló, korlátozott mennyiségű tudományos anyag szerint a himalájai gleccserek valóban olvadnak.

Az ENSZ 17. Klímaváltozási Konferenciáján ismertetett jelentéseket a Katmanduban működő Integrált Hegyvidéki Fejlesztés Nemzetközi Központ (ICIMOD) állította össze. Egy svéd finanszírozású tanulmány szerint a térségben vizsgált tíz gleccser mindegyike zsugorodott, a jégveszteség mértéke 2002 és 2005 között jelentősen növekedett. Egy másik tanulmány szerint csökkent a térséget borító hótakaró vastagsága az elmúlt évtizedben.

A tanulmányok készítői azonban hangsúlyozták, hogy további kutatásokra van szükség, hiszen a régió 54 ezer gleccseréből csupán tízet vizsgálnak rendszeresen. A himalájai gleccserek olvadásának pusztító következményei lehetnek mind az emberekre, mind az állatokra nézve. Mintegy 1,3 milliárdan függenek a hegyekből aláfolyó vízforrásoktól, amelyek teljesen kiszáradhatnak a jégtakarók eltűnése miatt.

„Ezek a jelentések új mércét és területspecifikus információkat nyújtanak számunkra annak megértéséhez, hogy milyen hatással van a klímaváltozás a világ egyik legsebezhetőbb ökoszisztémájára” – idézte Pacsaurit a The Daily Telegraph című brit lap internetes kiadása.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Július 08. 09:00, szerda | Belföld

Orbán Viktor: Stop önkény

Orbán Viktor korábbi miniszterelnök, a Fidesz elnöke arra hívott fel mindenkit, hogy vegyen részt a pártja által \"az önkényuralom ellen\" meghirdetett csütörtöki budapesti tüntetésen.

2026. Július 08. 07:31, szerda | Belföld

A Tanú című filmmel elindult az átmeneti adás az M1-en kedd este

Szimbolikus időpontban, 19:56-kor elindult az átmeneti adás az M1 csatornán Bacsó Péter A tanú című filmjével - közölte az MTVA Sajtó és Marketing Irodája kedd este az MTI-vel.

2026. Július 07. 20:57, kedd | Belföld

MTVA: elsötétült az M1 és leállt a Kossuth Rádió

Elsötétült az M1 képernyője, a Kossuth Rádió helyén pedig a Bartók Rádió műsora hallgatható.