Városlista
2026. június 25, csütörtök - Vilmos

Hírek

2021. Február 13. 07:00, szombat | Belföld
Forrás: mti

Megdőlt a magyarországi áramfogyasztási rekord

Megdőlt a magyarországi áramfogyasztási rekord

Megdőlt Magyarország mindenkori áramfogyasztási rekordja a csütörtökön kezdődött markáns lehűlés miatt - tájékoztatta a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító (Mavir) Zrt. pénteken az MTI-t.

A hitelesített adatok szerint csütörtökön 17 óra 45 perc és 18 óra között az országos rendszerterhelés elérte a 7119 megawattot, ami történelmi rekordnak számít.

Az előző csúcsot, 7105 megawattot 2019. december 5-én regisztrálta a rendszerirányító.

A Mavir az MTI megkeresésére közölte: csütörtök előtt ebben az évben január 18-án volt a legnagyobb az áramfogyasztás, az akkori 7103 megawattos rendszerterhelés csaknem elérte a korábbi, 2019-es rekordot.

A rendszerirányító szerint az időjárás alakulásától függően nem zárható ki idén újabb rekorddöntés sem. Mint írták, hasonló időjárási körülmények között, hideg időben, hétköznap, munkanap este megismétlődhet vagy akár meg is dőlhet a csütörtök délutáni csúcs, de ezt nem lehet előre jelezni.

A kiemelkedő téli áramfogyasztás okai között említették, hogy hosszabb ideig van szükség világításra a rövidebb nappali időszakok miatt, illetve a hideg időjárás miatt nagyobb a fűtési igény az irodaházakban, középületekben és a lakásokban, családi házakban is, emellett egyre több fűtési megoldás, például a hőszivattyú áramot igényel.

Átlagosan hideg és borús téli időjárás esetén 6900-7100 megawatt körüli értékeket regisztrál a Mavir hétköznapi munkanapokon, közvetlenül a napnyugta utáni időszakban.

A nyári időszak növekvő áramfogyasztása ellenére a nyári rekord kisebb, a legmagasabb nyári érték 6633 megawatt volt, ezt 2019. június 27-én mérték.

A rendszerirányító válaszában jelezte, hogy az ország áramellátása hosszabb hideg időszak esetén is biztosított.

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) pénteki, az MTI-hez eljuttatott közleményében az áramfogyasztási rekord kapcsán hangsúlyozta az ellátásbiztonság kiemelt szerepét.

A csütörtök esti csúcsterhelési rekord újból felhívja a figyelmet arra, hogy ellátásbiztonsági szempontból milyen fontos a megújuló és a hagyományos erőművi kapacitások reális összhangjának folyamatos kiépítése és fenntartása - írta a hivatal.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Június 25. 19:00, csütörtök | Belföld

Hőség - Harmadfokú hőségriasztást rendelt el a tisztifőorvos szombattól

A várható extrém meleg miatt harmadfokú hőségriasztást rendelt el a tisztifőorvos szombattól;

2026. Június 25. 08:39, csütörtök | Belföld

Őrizetbe vették Fonyód volt fideszes polgármesterét

Különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének gyanúja miatt indított eljárást a rendőrség Fonyódon.

2026. Június 25. 07:00, csütörtök | Belföld

Hőség - Magyar Péter: kormányrendeletet fogadtunk el a védelmi tevékenység összehangolására

A hőségriadó miatti védelmi tevékenység összehangolására kormányrendeletet fogadott el a kabinet

2026. Június 24. 19:55, szerda | Belföld

Kapitány István: a kormány az energiafüggetlenség és ellátásbiztonság erősítésén dolgozik

A kormány Magyarország energiafüggetlenségének és ellátásbiztonságának erősítésén dolgozik tisztább, biztonságosabb és fenntarthatóbb energiával - mondta szerdai videóüzenetében Kapitány István.