Hírek
2010. Január 17. 11:30, vasárnap | Helyi
Magasabb a tehergépkocsik gépjárműadója

2010. január 1-től átlagosan 15 %-kal emelkedik a tehergépkocsik gépjárműadója a közteherviselés rendszerének átalakítását célzó törvénymódosítás értelmében.
Tehergépjárműveknél az adó alapja a jármű saját tömege (önsúlya) növelve a terhelhetőség (raksúly) 50 %-ával. Az adó mértéke jelenleg az adóalap minden megkezdett 100 kilogramm után 1200 Ft. Jövő évtől a tehergépjárművek esetében is részleges érték-követésre kerül sor, a 2004. óta változatlan adómérték 1380 Ft-ra emelkedik.
A mérték-emelés nem érinti a légrugós vagy azzal egyenértékű rugózási rendszerű tehergépjárműveket (ide értve a pótkocsikat, félpótkocsikat) nyerges vontatókat és autóbuszokat. Ahhoz azonban, hogy e járművek továbbra is a mai adómértékkel adózzanak, az adóalanynak (üzembentartó, annak hiányában tulajdonos) vagy meghatalmazottjának be kell jelenteni az önkormányzati adóhatóságnál, hogy az adott jármű légrugós, vagy azzal egyenértékű rugózási rendszerű. A bejelentésre azért van szükség, mert a járműnyilvántartás nem tartalmaz adatot a jármű légrugós jellegére.
A bejelentéshez az önkormányzati adóhatóság űrlapot készített, melynek használatával és benyújtásával lehetőség lesz a kedvezmény (alacsonyabb tétel) igénybevételére. A jármű „légrugós" műszaki jellegét a Nemzeti Közlekedési Hatóság vagy szervezeti egysége által kiadott hatósági bizonyítvánnyal, vagy az igazságügyi gépjármű-közlekedési műszaki szakértő szakvéleményével, vagy „útkímélő tengely" bejegyzést tartalmazó forgalmi engedély bemutatásával jelentheti be. Tekintettel arra, hogy a jogszabályi rendelkezés 2010. január 1-jén lép hatályba, így az említett bejelentést legkésőbb 2010. január 15-ig kell az érintetteknek megtenniük.
Javasoljuk, hogy akik jövő év január elsején változatlanul üzembentartói lesznek a kedvezményezett rugózással rendelkező járműveknek és ezt a tényt a forgalmi engedély még nem tartalmazza, mielőbb szerezzék be a szükséges szakvéleményt. Akik már rendelkeznek „útkímélő tengely" bejegyzést tartalmazó forgalmi engedéllyel, úgy annak személyes bemutatásával vagy másolatban történő csatolásával válnak jogosulttá a csökkentett adómértékkel történő fizetésre.
A bejelentési űrlap letölthető lesz honlapunkról illetve beszerezhető az Új Városháza (Debrecen, Kálvin tér 11.) ügyfélszolgálatán.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Március 19. 07:58, szerda | Helyi
Erdő Péter kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által meggyilkolt vértanú pap boldoggá avatását
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által 1944-ben meggyilkolt katolikus pap, embermentő boldoggá avatását vértanúság címén.
2025. Június 07. 09:41, szombat | Belföld
Szijjártó Péter: továbbra is biztosított az energiaszállítás Oroszország felől
Európa folyamatos energiaválságokkal néz szembe, Magyarországon azonban továbbra is biztosított az ellátás, hiszen akadálytalan a tranzit Oroszország felől - közölte pénteken Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
2025. Június 07. 09:40, szombat | Életmód
Pünkösd - A szentlélek eljövetelét ünneplik vasárnap a keresztények
A Szentlélek eljövetelét ünneplik vasárnap a keresztények. A húsvét után ötven nappal tartott pünkösd - a húsvét és a karácsony mellett - a harmadik legnagyobb keresztény ünnep, neve a görög pentékoszté (ötven) szóból ered.
2025. Június 07. 09:40, szombat | Belföld
Hőség - Magas középhőmérsékletre figyelmeztet a meteorológiai szolgálat szombaton és vasárnap
Szombaton és vasárnap is 27 Celsius-fok fölé emelkedhet a napi középhőmérséklet az ország egy részén - derül ki a HungaroMet Zrt. az pénteki veszélyjelzéseiből.