Hírek
2010. November 08. 15:28, hétfő |
Helyi
Forrás: terminal.hu
Ilyen lesz az intelligens város?
Kátyúriasztás és parkolóhely-keresés mobiltelefonnal; soha meg nem álló tömegközlekedési eszköz, mozgó megállókkal; intelligens bevásárlólista, melyet háztartási gépeink diktálnak.
Az IBM Magyarország nyár végén indított videópályázatot a Facebookon, hogy megtudja, milyen okos megoldásokkal tennék szervezettebbé, egyszerűbbé, kényelmesebbé a hétköznapokat a városlakó fiatalok. A jelentkezők kétperces kisfilmekben fogalmazhatták meg ötleteiket. Harmincnégy videó érkezett az IBM Smarter Cities programjának témáiban: sok javaslat született a tömegközlekedés, az egészségügy és a közbiztonság intelligens megszervezésére, de az ésszerű energiafelhasználásra és a hivatali ügyintézés meggyorsítására is.
A versenyzők többsége forgatókönyvíró, színész és rendező egy személyben, de díjat csak egy kategóriában osztottak: a zsűri a leginnovatívabb felvetéseket és a legkreatívabb kivitelezéseket jutalmazta. A díjátadót november 4-én este tartották az A38 hajón. Az első három díj mellett különdíjat is osztottak a legszórakoztatóbb illetve a közösségi oldalon legtöbbet lájkolt és legtöbbször megosztott videókért.
A Smarter Cities pályázat nyertes videójában egy olyan város képe bontakozik ki, melyben egyetlen mobiltelefonnal a kézben szinte bármilyen közlekedési problémát megoldhatunk, sőt akár idős hozzátartozóink egészségi állapotát is felügyelhetjük. Mobiltelefonunk pillanatok alatt jelez, ha a rádiójeleket sugárzó parkolóhely megüresedik, de jó szolgálatot tesz akkor is, ha az utunkba kerülő kátyúról vagy egy szép épületet elcsúfító falfirkáról akarunk helymeghatározással összekapcsolt fényképes üzenetet küldeni az illetékes szerveknek.
A második helyezett alkotás egy zártláncú városi tömegközlekedési eszköz működését vázolja fel, mely soha nem áll meg. A környezetbarát energiával hajtott óriási „villamost” nem lehet lekésni, hiszen folyamatosan jár; az utasok mozgó megállók segítségével szállhatnak fel a szerelvényre.
Az „e-list” című, harmadik díjjal jutalmazott film egy olyan intelligens otthont mutat be, melynek háztartási gépei a ház tulajdonosával együtt szerkesztik a bevásárlólistát. Az elképzelés szerint a városban járva mobiltelefonunkra jelzések érkeznek azokból az üzletektől, melyben elérhető a virtuális listára feljegyzett árucikk.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Március 09. 12:00, hétfő | Helyi
Magyar Péter nevét emlegetve tagadta az orosz nagykövetség, hogy a Kreml különleges egysége befolyásolni akarná a magyar választásokat
2026. Január 06. 07:13, kedd | Helyi
Havazás - Az ország szinte teljes területén intenzíven havazik
Az ország szinte teljes területén intenzíven havazik hétfőn éjjel, az érintett területeken a látási viszonyok korlátozottak, amely a forgalom jelentős lassulásával jár - olvasható az Útinform honlapján.
2025. December 23. 12:26, kedd | Helyi
Közösségi tapasztalatból lett magyar termékfejlesztés a pajzsmirigybetegségek támogatására
A BLAN Synergy rendszerszintű megközelítéssel, természetes módon egészíti ki a gyógyszeres kezelést
