Hírek

2012. Május 03. 14:00, csütörtök | Helyi
Forrás: nemzetisport.hu

A Real bilbaói sikerével begyűjtötte a 32. aranyérmét

A spanyol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (Primera División) elhalasztott és most pótolandó 20. fordulójában a Real Madrid három góllal nyert Bilbaóban az Athletic ellen, és függetlenül a hátralévő két forduló eredményétől megszere

A „királyiak” 32. bajnoki aranyérmüket gyűjtötték be, míg szakvezetőjük, José Mourinho Portugália, Anglia és Olaszország után a negyedik országban szerzett bajnoki címet csapatával az élvonalban.

José Mourinho egy lényeges változást hajtott végre alapcsapatán: Karim Benzema helyére Gonzalo Higuaínt állította be centernek. Az argentin mögött a Casillas – Arbeloa, Pepe, Sergio Ramos, Coentrao – Xabi Alonso, Khedira – Callejón, Özil, Cristiano Ronaldo csapat szorgoskodott, de még hogyan.

A vendégek nagyon el akarták dönteni a bajnoki cím sorsát, viszont mindenképpen győzniük kellett, ha ma este – holnap reggel – már bajnokként akarták álomra hajtani a fejüket. A bilbaóiak nehezen vették fel a tempót, jobban mondva, sehogy. A 12. percben Cristiano Ronaldo „panenkázott” a büntetőnél – azt kezezés miatt jogosan ítélte meg, ám előtte volt már két eset, amikor meg jogosan nem fújt a spori –, csak rosszul, Gorka Iraizoz lábbal hárított.

Nem sokáig örülhettek a házigazdák, a 16. percben Jon Aurtenetxét egy lövőcsellel magáról lerázó Higuaín irgalmatlanul kilőtte a bal felsőt (0–1). Még fel sem ocsúdhattak a házigazdák, a 20. percben máris kétgólos hátrányba kerültek: Cristiano Ronaldo jobb oldalról centerezett a baszk védővonal mögé, a hosszún Mesut Özil érkezett, aki okosan, laposan visszalőtte a labdát a kapu bal oldalába, oda, ahonnan Iraizoz kapus érkezett (0–2).

Érdekes volt, hogy egy kivétellel minden mezőnyjátékos a gólszerző német középpályáshoz sietett gratulálni, csak egy madridi volt, aki helyben várta meg, amíg jó 25 méterről odamegy hozzá a komplett csapat: a gólpasszos portugál, aki érzelmektől mentesen fogadta az ezerrel vigyorgó társak köszöntését.

Gyors kontráit veszélyes lövésekkel zárta a vendégcsapat, de C. Ronaldónak nem nagyon volt szerencséje, Özil meg a kapufát találta el. A Bilbao viszont nem adta olcsón a bőrét: a házigazdák is próbálkoztak rendesen, de csak kapufáig jutottak. Bár ki tudja, hogyan alakult volna a találkozó, ha a játékvezető nem int nagyvonalúan továbbot Sami Khedira nyilvánvaló tizenhatoson belüli kezezésénél, és a sokszor ámokfutás határát súroló Xabi Alonso kísértetiesen hasonló megmozdulásnál, amikor egy hazai akciót akasztott meg a mezőnyben, a madridi tizenhatos előterében.

Az 50. percben aztán megtört a jég: a kihagyott tizenegyese után kedvetlen Cristiano Ronaldo háromra növelte a vendégek előnyét (0–3).

Az Athletic játéka határozta meg a következő perceket, de a 78. percben emberhátrányba kerültek a házigazdák. A tizenegyest kézzel összehozó Javi Martíneznél egy indításnál szándékos kezezést vett észre a játékvezető – lényegesen kevésbé volt az, mint a két madridi esetnél –, így második sárgával kiszállt, a hajrára megfogyatkoztak a házigazdák, akik ráadásul egyik kulcsemberüket veszítették el. Cristiano Ronaldo tüzelte rá a szabadrúgást 23 méterről, de a felugró Markel Susaeta fejét találta telibe. A portugál sportszerűen mutogatott egy sort – csak ő tudja, miért –, majd különösebben nem érdekelte, mi történt a földre kerülő baszk játékossal, pökhendien sétálgatott, mintha kikérte volna magának, hogy bele mertek érni a lövésébe.

A fővárosiak a hátralévő időben nem sokat kockáztattak, a baszkok lendülete meg rendre megtört a madridi védőfalon. A mérkőzés utolsó nagy lehetőségét egy ziccer formájában Cristiano Ronaldo hagyta ki, majd kimutogatott a rajta élcelődő publikumnak. Ezután viszont már semmi sem számított: kezdődhetett a nyilván még sokáig tartó madridi ünneplés.

A Valencia sokáig szenvedett az Osasunával, amely az első félidő végén emberhátrányba került. A házigazdák aztán a hajrában csak megszerezték a vezetést, a hátralévő fertályórában aztán meggyőzővé tették a különbséget.

PRIMERA DIVISIÓN 20. (ELHALASZTOTT) FORDULÓ
Athletic Bilbao–Real Madrid 0–3 (Higuaín 16., Özil 20., Cristiano Ronaldo 50.)
Valencia–Osasuna 4–0 (Aduriz 77., 87, Jonas 83., 88.)
KORÁBBAN
Barcelona–Málaga 4–1 (Puyol 13., Messi 35., 60. – mindkettőt 11-esből, 63., ill. Rondón 26.)
Mallorca–Rayo Vallecano 1–0 (Castro 62.)
Sevilla–Betis 1–2 (Negredo 5., ill. Etxebarria Benat 43., 92.)
Zaragoza–Levante 1–0 (Edu Oriol García 10.)
Atlético Madrid–Real Sociedad 1–1 (Gabi 54., ill. Vela 91.)
KEDDEN JÁTSZOTTÁK
Sporting Gijón–Villarreal 2–3 (Lora 39., Galvez 85., ill. Mario Gaspar 19., Senna 43., Pérez 56.)
Granada–Espanyol 2–1 (Ighalo 29., 34., ill. Dídac 54.)
Getafe–Racing Santander 1–1 (Miku 58., ill. Diop 64.)

Újabb két Airbus H225M helikopterrel bővült a Magyar Honvédség flottája

Két újabb H225M típusú helikopter érkezett a Magyar Honvédséghez az Airbus Helicopters franciaországi gyártóközpontjából

2024. Május 14. 08:14, kedd | Külföld

Eurobarométer: a fiatalok 64 százaléka szavazni kíván a közelgő európai parlamenti választásokon

Az európai fiatalok 64 százaléka szavazni kíván a június 6. és 9. közötti európai parlamenti választásokon, a megkérdezett fiatalok 38 százalékának véleménye szerint a szavazás a leghatékonyabb módszer a véleménynyilvánításra

2024. Május 14. 08:13, kedd | Belföld

Köznevelési főosztályvezető: 579 ezer notebookot kapnak a diákok és pedagógusok jövő decemberig

Jövő decemberig összesen 524 ezer személyes használatú, oktatási célt szolgáló notebook kerül a diákokhoz és 55 ezer a pedagógusokhoz - jelentette ki a Belügyminisztérium köznevelési stratégiai főosztályvezetője Kecskeméten hétfőn

2024. Május 14. 06:00, kedd | Bulvár

Az önkéntes véradás fontosságára hívja fel a figyelmet a Magyar Posta új bélyege

Az önkéntes véradás fontosságára szeretné felhívni a figyelmet a Magyar Posta egy új, alkalmi bélyeg kibocsátásával